Instagram

A jdeme dál… i v dějepisu

26. 3. 2021 Mgr. Lenka Nováková štítky: Soutěže a úspěchy Dějepis

V okresním kole Dějepisné olympiády, která se konala 14. ledna, se našim studentům dařilo a obsadili i místa nejvyšší. A to i přesto, že se letos soutěž konala zcela jinak než doposud - pomocí online testu.

Tématem letošní olympiády se v obou kategoriích stalo období baroka. Konkrétně se jednalo o období mezi lety 1556 - 1781. Zatímco ve školním kole se řešily především faktografické znalosti (data, posloupnosti jednotlivých událostí a charakteristiky různých historických postav), v okresním kole byly otázky zaměřeny už i na méně známé osobnosti či události a pouhá fakta zde rozhodně nestačila. Šlo už i o souvislosti mezi nimi. Soutěžící určovali jména malířů, zařazovali díla do období, či odhadovali, ke které společenské vrstvě dílo patří.

V I. kategorii (žáci ZŠ) si velmi dobře vedl Karel Kolouch (tercie), který obsadil 7. místo. V II. kategorii (SŠ) získal zlatou pozici Karel Pročka (3.A) a stříbro si pro sebe vybojoval Jakub Hanych (2.A). Oba studenti s velkým náskokem bodů utekli všem ostatním soutěžícím a to, že si první místa opravdu zaslouží, tím jasně potvrdili. Všichni tři zmiňovaní postupují dále do krajského kola, které se bude konat v březnu, rovněž distanční formou.

Za dobrou reprezentaci školy v Dějepisné olympiádě děkujeme také Janě Tomancové (1.B), která se umístila na 8. místě, a Jitce Hlouškové (3.A), která obsadila 12. příčku. Velkým příslibem do budoucna je pro nás právě Jana Tomancová, která je sice studentkou prvního ročníku, ale už nyní díky svým výsledkům prokazuje, že o ní v dějepisných soutěžích ještě uslyšíme.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com