Instagram

Europoslancem na vlastní kůži

15. 6. 2023 Jitka Mazlová štítky: Projekty a mezinárodní akce Cestujeme po Evropě Soutěže a úspěchy Základy společenských věd

Na internetu se objevila soutěž Euroscola, úkolem bylo natočit video o tom, jak nás v každodenním životě ovlivňuje EU. Hlavní výhrou byla cesta do Štrasburku a možnost vyzkoušet na vlastní kůži roli europoslance. Skupinka studentů ze 3.A se rozhodla do soutěže zapojit, natočila úspěšné video, soutěž vyhrála a o několik měsíců později třída vyrazila do Štrasburku.

Ve středu 24. května se vydala 3.A do Štrasburku. Po několika hodinách cesty autobusem jsme konečně dorazili do historické metropole Alsaska, která se nachází na levém břehu Rýna. Přivítalo nás nejen sluníčko, ale i úchvatné hrázděné domy a katedrála Notre-Dame de Štrasburk. Rychle jsme se ubytovali a co nejdříve začali objevovat historické centrum Štrasburku, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Ve čtvrtek pro nás byl připravený program v Evropském parlamentu. Po snídani jsme se spolu s ostatními studenty z různých evropských států přesunuli do jednacího sálu Evropského parlamentu. Dopoledne proběhla dvě interview, první s prezidentkou Evropského parlamentu Robertou Metsola a druhé s viceprezidentkou Katarinou Barley. Měli jsme možnost ptát se na všechno, co nás zajímalo o EU a práci europoslanců.

Po obědě jsme se dostali do rolí europoslanců. Dozvěděli jsme se více o legislativním procesu a následně jsme debatovali o návrhu zákona na ochranu životního prostředí. S Evropským parlamentem jsme se rozloučili s myšlenkou, že příští rok určitě půjdeme volit.  

Další fotografie najdete na: Euroscola | European Parliament Multimedia Centre (europa.eu)

Icons made by Freepik from www.flaticon.com