Instagram

Jakub Juračka ví, jak být Best In English

21. 1. 2019 Mgr. Dana Denková štítky: Angličtina Soutěže a úspěchy

Studenti Gymnázia Žďár nad Sázavou si v listopadu otestovali svoji znalost angličtiny ve srovnávací jazykové soutěži Best In English a obhájili pozici školy jako třetí nejlepší v kraji Vysočina.

Nejde o překvapivý úspěch v rámci našeho regionu, spíše se tím naplnila očekávání vyplývající z úspěšného umístění školy na druhé a třetí příčce v předchozích dvou ročnících. Soutěže se v letošním školním roce zúčastnilo 892 středních škol a 21 110 studentů ze 30 států. Hlavními organizátory soutěže jsou agentura Czech-us a Institut rozvoje kompetencí.

Mezi 41 soutěžícími ze žďárského gymnázia nejvíce zazářil sedmnáctiletý Jakub Juračka, student septimy. Obsadil 22. místo v rámci České republiky, což je v konkurenci 8 437 jiných účastníků obdivuhodný výsledek. Jakub tak navázal na svoje předchozí úspěchy v jazykových soutěžích. Nutno podotknout, že Jakub je student s všestranným nadáním a exceluje i v přírodovědných oborech. Požádali jsme ho proto o krátký rozhovor.

Pamatuješ si na svoje začátky v angličtině?

Anglicky jsem se začal učit, když jsem nastoupil do mateřské školy. Mohlo mi být tak tři a půl roku. Za rok jsem uměl pojmenovat jen pár zvířat, barev a čísel, ale někde se začít musí.

Co je důležité k dobrému zvládnutí cizího jazyka?

Úplně nejlepší je se daným jazykem co možná nejvíce obklopit – cestovat, pokud možno. A pokud ne, tak mně osobně velmi pomohlo sledování filmů a seriálů v angličtině. Jen poslouchání jazyka může být užitečné.

Které předměty považuješ pro sebe za důležité a jakých úspěchů jsi v nich dosáhl?

Mezi mé nejoblíbenější předměty patří přírodní vědy (především fyzika) a cizí jazyky. V angličtině jsem dosáhl nejlepších výsledků, v kvartě jsem se například umístil čtvrtý v národním kole anglické olympiády. Účastnil jsem se i celostátního kola zeměpisné olympiády a krajského kola fyzikální olympiády.

Co tě osobně motivuje k tomu, abys byl zdatný v angličtině?

Pro dorozumívání v dnešním světě je angličtina naprosto nepostradatelná. Po vysoké škole bych chtěl pracovat v zahraničí, a proto předpokládám, že angličtina se stane jedním z mých nejpoužívanějších jazyků.