Instagram

GymZR tiskne štíty pro zdravotníky!

26. 3. 2020 Mgr. Lenka Dočekalová štítky: Informatika Život na gymnáziu 3D tisk

Někdo nemá šicí stroj, ale má 3D tiskárnu.

Taková byla první slova výzvy na Facebooku, po které se zrodila iniciativa Žďárský 3D tisk proti Covid-19.

V posledních dnech, jak všichni víme a vidíme kolem sebe, se objevila obrovská vlna solidarity, kdy lidé obětují svá povlečení a šijí roušky nejen pro sebe a své blízké, ale komukoli potřebnému. Podobně smýšlí i jeden z učitelů žďárského gymnázia, Václav Černík. Jemu však chybí šicí stroj. Nechybí mu však skvělý nápad, jak pomoci zdravotníkům prostřednictvím 3D tiskárny. To původní know-how pochází od Josefa Průšy, který vymyslel model 3D čelenky, který se dá vytisknout na 3D tiskárně a který je poté součástí efektivního štítu pro lékaře, záchranáře či zdravotní sestry. Václav Černík se hned pustil do tisknutí čelenek pomocí školní 3D tiskárny a také pomocí druhého stroje patřícího skautům.

20. března založil výše jmenovanou iniciativu a jeho nápad se šířil Žďárem a okolím, díky čemuž už v těchto dnech netisknou jen dvě, nýbrž asi 32 tiskáren. Přidaly se soukromé firmy, jednotlivci a později i další školy jako např. Biskupské a novoměstské gymnázium.

Na tvorbě štítů se vedle techniků pracujících na tiskárnách podílejí i dobrovolníci z řad skautů či členů hnutí Duhy. Pomáhají s děrováním fólií a střiháním gumiček.

Do této chvíle (26. 3. 20:00) všichni tito lidé vyrobili více než 700 štítů, které už jsou v rukách nebo na čelech těch, kteří je potřebují nejvíc.

Všichni jsme na svého kolegu moc hrdí, společně to zvládneme.

Hodně zdraví všem!

PS: Na fotografii napravo je jeden ze spokojených uživatelů štítu, náš absolvent MUDR. Zdeněk Koscielniak :)

Odkazy:

 

Vážíme si veškeré vaší podpory a děkujeme za ni. Aktuálně máme finance i materiál na pokrytí výroby dalších tisícovek kusů v následujících týdnech. Prosíme, nevolejte nám s nabídkou pomoci, je vás hodně a zdržuje nás to od důležité práce. Pokud chcete také tisknout, přidejte se zde.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com