Instagram

Londýn, Windsor, Oxford a Brighton

17. 10. 2019 Mgr. Hana Ruberová fotografie: Mgr. Hana Ruberová Mgr. Michaela Kondýsková Mgr. Dana Denková Filip Kubálek štítky: Cestujeme po Evropě Angličtina

Na konci druhého zářijového týdne se stovka studentů našeho gymnázia vydala na osmidenní poznávací zájezd do Velké Británie, který pro ně ve spolupráci s pedagogy naší školy připravila cestovní kancelář Školní zájezdy.

Po dlouhé a namáhavé cestě autobusem studenty přivítal prosluněný Londýn a počasí bez mráčku, celkem netypické pro pošmourný ostrovní stát, které vydrželo i po celý zbytek našeho pobytu. Zatímco první den zájezdu se nesl v duchu nejznámějších památek (Westminster Abbey, Houses of Parliament, Big Ben, Downing Street, Buckingham Palace či Trafalgar Square), které každý návštěvník Londýna musí zhlédnout, v dalších dnech se naši žáci dostali i do míst, které už většinový turista často opomine, a měli tak možnost poznat britskou metropoli do hloubky a z různých úhlů pohledu. 

Studenti postupně navštívili velkolepý palác Jindřicha VIII. Hampton Court, víkendovou rezidenci královny Alžběty Windsor Castle i Tower of London, jenž ukrývá britské korunovační klenoty. Rozšířili si svoje vědomosti nejen v jednom z nejstarších a nejvýznamnějších evropských muzeí British Museum, ale i v další londýnských muzejních institucích (Natural History Museum, Science Museum a Victoria & Albert Museum), která lákají návštěvníky svojí interaktivitou a neobvyklým přístupem k zprostředkování vědeckých informací. Prosluněné odpoledne jsme strávili v na seznamu UNESCO zapsaných botanických zahradách Kew Gardens. Milovníci moderního umění zase využili možnost nahlédnout do galerie Tate Modern. 

Pobyt v Londýně jsme zpestřili výletem do Oxfordu, kde studenti nasáli atmosféru starobylého univerzitního města a možná zapřemýšleli i o své budoucí studijní dráze. Při návštěvě Christ Church College si pak na své přišli i fanoušci ságy o Harry Potterovi. Zájezd jsme zakončili celodenním pobytem v přímořské letovisku Brighton, kde vedle návštěvy podmořského světa Sea Life Centre a procházky po proslulém zábavním molu došlo i na nákupy suvenýrů. 

Ubytování v britských hostitelských rodinách poskytlo účastníkům zájezdu nejen možnost ztratit ostych a zdokonalit se v konverzačních dovednostech, ale umožnilo jim také nahlédnout do každodenní reality i jídelníčku londýnských rodin, které jsou multikulturní a často úplně neodpovídají naší zažité představě o typické britské rodině. Studenti si s sebou domů odváželi silné, povětšinou velmi pozitivní zážitky a dušovali se, že jejich první návštěva Londýna rozhodně nezůstane tou poslední. 

Icons made by Freepik from www.flaticon.com