Instagram

Konverzační soutěž ve španělštině – krajské kolo olympiády

3. 4. 2019 Mgr. Lenka Formanová štítky: Španělština Soutěže a úspěchy

18. března se na naší škole konalo setkání nejlepších španělštinářů Kraje Vysočina. Naše gymnázium reprezentovali 4 studenti, kteří dosáhli vynikajících výsledků a obsadili medailové pozice ve dvou kategoriích.

Pomyslnou zlatou medaili a skvělý postup do celostátního kola vybojovala Alena Kouřilová (2.B). Tadeáš Bukáček (2.A), student jazykově nadaný, vítěz soutěží i v německém jazyce, obsadil 3. místo. Pro oba to byla cenná první zkušenost v konkurenci ostatních studentů kraje vysočina, kteří studují již třetím rokem. Zeptali jsme se Aleny a Tadeáše:

1. Proč ses rozhodl/a studovat zrovna španělštinu?

Alena: Dříve jsem studovala ruský jazyk, ale po přijetí na gymnázium jsem využila příležitosti zkusit nový jazyk. Rozhodla jsem se pro španělštinu a určitě jsem neudělala chybu.

Tadeáš: Je to velice frekventovaný jazyk a přišel mi zajímavý. Nejenom výslovností, ale i odlišností od ostatních jazyků, jako je angličtina a němčina.

2. Po roce a půl jste zaznamenali pěkný úspěch. První a třetí místo v konkurenci jihlavských studentů je parádní. Co je na krajském kole ve španělské konverzaci nejtěžší? Co jste si naopak užívali?

Alena: Pro mě byl největším strašákem ve španělské olympiádě poslech. Jakmile jsem uslyšela rychlé tempo řeči, přestala jsem věřit v sebemenší úspěch. Naopak jsem si velmi užívala ústní konverzaci s milými profesorkami španělštiny.

Tadeáš: Nejtěžší mi přišel poslech, protože byl namluvený v normální rychlosti, kterou Španělé mluví. Čtení již bylo o trochu lepší, ale nejvíce jsem si užil ústní zkoušení. Komise byla velice přívětivá.

3. Tadeáši, ty jsi jazykově velmi nadaný. Mluvíš anglicky, německy a španělsky. Máš úspěchy v německých soutěžích. Co Tě na jazycích tolik baví? Jak se učíš?

Tadeáš: Je to pravděpodobně spojené s chutí cestovat. Také si myslím, že cizí jazyky mají široké využití v běžném životě. Jsou v dnešní době všude kolem nás a staly se velmi potřebnými. Při učení mi nejvíce pomáhá, když se můžu podívat na nějaké video v daném jazyce. Tím se dá naposlouchat výslovnost a pomocí titulků lze rozvíjet i slovní zásobu.

4. Co vás nejvíce baví na španělštině a proč byste ji doporučili svým kamarádům?

Alena: Za mě je španělština velmi zábavný a veselý jazyk. Je plný energie a navíc se díky němu dorozumíte na mnoha místech na světě. Pokud bych si měla znovu zvolit svůj druhý jazyk, bez váhání bych si opět vybrala španělštinu.

Tadeáš: Je to velice veselý a temperamentní jazyk. Určitě si přitáhne pozornost těch, které na základní škole neoslovila ani němčina ani ruština. Právě díky své povaze je ideální pro tyto typy lidí. Zkrátka pro ty, co hledají změnu a útěk od „klasických“ jazyků.

Moc děkujeme za rozhovor a ať se bavíte španělštinou i nadále! Hodně štěstí v celostátním kole.

Ve druhé kategorii studentů se studiem španělštiny nad tři roky zvítězila studentka jihlavského gymnázia Julie Rychtecká, následována našimi dvěma studentkami – Zuzanou Plevovou (oktáva), úspěšnou řešitelkou mezinárodní španělské zkoušky DELE, a Danou Bučkovou (4.A), která si velmi oblíbila španělštinu v Mexiku, kde strávila dva měsíce a složila certifikát na místní jazykové škole.

MOC VŠEM GRATULUJEME!

Icons made by Freepik from www.flaticon.com