Instagram

Going? Going? GONE!

25. 9. 2019 Ing. Irena Vávrová štítky: Angličtina Maturita

Už popáté se letos u nás konala přednáška o možnostech studia ve Velké Británii pro maturitní ročníky. Co vám studium v zahraničí přinese a jak na to? Přečtěte si článek, ve kterém si také můžete přečíst o zkušenostech dvou absolventek gymnázia, které již v zahraničí studují.

Už popáté se letos u nás konala přednáška o možnostech studia ve Velké Británii pro maturitní ročníky. Organizace UniLink pomáhá studentům, kteří o této možnosti uvažují (i třeba jen jako o záložním řešení, pokud by se nedostali na vysněnou školu v České republice).  UniLink pomůže s výběrem oboru, podáním přihlášek, doložením znalosti anglického jazyka, získáním studentské půjčky i samotným odletem. A to vše, považte, zdarma. Financováni jsou právě těmi britskými univerzitami, které o české studenty stojí. Každý rok nám takto vycestuje průměrně 5 studentů. Někteří naši absolventi již dokončili bakalářské studium a pokračují v magisterském, jiní se rozhodli ve Spojeném království zůstat pracovat.

Anglický způsob vysokého školství je úplně jiný než náš, univerzitu dokončí naprostá většina přijatých a po absolutoriu pracují v oboru, který vystudovali. Proč tomu tak je, by bylo na delší povídání. Také spektrum oborů a jejich kombinací je neuvěřitelně pestré. Studium je zpoplatněno, ale systém půjček a jejich splácení je v EU nastaven velmi přátelsky a naše absolventy rozhodně nezastrašil. Splácení závisí na výši příjmu po dokončení školy a nezřídka se stává, že se splácí jen část. Určitě to není volba pro každého (např. lékařství – ať humánní či veterinární, nebo některé filologické obory je rozhodně praktičtější studovat u nás), ale je to ohromná šance získat zahraniční kontakty, praxi, zdokonalit jazyk. Z rozhovorů s našimi absolventy jako největší benefit vnímám jejich sebevědomí a rozhodnost, pocit, že zvládnou naprosto vše a bez cizí pomoci. Uvidíme, jak se situace změní po Brexitu, zatím přeji hodně štěstí 6 nejčerstvějším maturantům, kteří na svoje britské školy odlétají právě v těchto dnech. Věřím, že se jim bude dařit dobře. (You know, fortune favours the brave ✌️)

Pokud vás tato možnost zajímá, neváhejte a navštivte stránky UniLinku (https://unilink.cz/) nebo oslovte angličtináře našeho gymnázia. Přikládám dva dopisy našich absolventek a omlouvám se, že jsou z loňska, s článkem jsem trošku prokrastinovala.

Tereza Maternová

Jmenuji se Tereza Maternová, jsem absolventka Gymnázia Žďár nad Sázavou a nyní studuji třetím rokem BSc (Hons) Sports Therapy na University of Worcester (ano, stejně jako ta omáčka). Pro studium ve Velké Británii jsem se rozhodla, protože jsem chtěla změnu, studium v zahraničí mě zajímalo a je to nejlepší způsob, jak si vylepšit angličtinu. Překvapilo mě, že nebylo příliš obtížné projít přijímacím procesem – napsala jsem motivační dopis, sehnala si referenci související s mým oborem, absolvovala jsem rozhovor s profesorem a na základě toho jsem už byla podmínečně přijata (s celým procesem mi pomohla agentura UniLink). Pak už stačilo „pouze“ uspět u maturity, zařídit vše potřebné a mohla jsem balit kufry. Ale v září začalo to těžké. Zorientovat se v novém prostředí, najít si brigádu, porozumět všem těm přízvukům, ... Bylo toho i víc, ale pro každého je těžké něco jiného. Je jasné, že co se týká jazyka, nemohla jsem se rodilým Britům rovnat. Ale se znalostmi jsem na tom byla srovnatelně, GYMZR mě připravilo dobře.

Můj studijní program je na tři roky, to znamená, že letos končím. Na navazující magisterské studium se zatím nechystám a celkově ještě nejsem rozhodnutá, co dál, takže vidím příští rok ve stylu gap year – možností je dost. Studium ve Velké Británii bych určitě doporučila, ale jen tomu, kdo ví, co chce, chce z toho vytěžit maximum a uvědomuje si, že bude muset do studia investovat nemálo času, energie, ale i peněz. Určitě stojí za to si před podáním přihlášky zjistit co nejvíce informací (Brexit klepe na dveře a všechno by teď mohlo být složitější). Já svého rozhodnutí nelituji. Přes všechny těžkosti, které jsem musela zvládnout, jsou uplynulé roky tím největším zážitkem mého života – potkala jsem mnoho zajímavých lidí, viděla spoustu krásných míst a celkově se posunula. Proto, pokud o studium ve Velké Británii přemýšlíte, přeji vám mnoho štěstí a skvělých zážitků.

Karolína Műllerová

Studuji poslední ročník BA International Business na University of Liverpool. Univerzitu jsem si zvolila proto, že mě zaujala svými BA/MA programy, systémem výuky a kvalitou fakulty a kampusem, který je příjemném městském prostředí kousek od centra města.  Liverpool jsem si vybrala proto, že je to živé a zajímavé studentské město plné možností – studijních, společenských a pracovních. Je to multikulturní a přátelské město a samotní Britové o něm hovoří jako o "jiné zemi" neboli „Scouselandu“ protože se v mnoha věcech liší od ostatních anglických měst. Po absolutoriu bych chtěla pokračovat a získat MA degree ve stejném oboru. Jelikož bych chtěla získat pracovní a studijní zkušenosti i v jiné zemi, uvažuji o magisterském studiu v jiné evropské zemi než v UK i přesto, že se mi život zde velice líbí a obohatil mě o spoustu zážitků a zkušeností. 

První ročník pro mě byl těžký jednak kvůli tomu, že pro mě bylo vše naprosto nové od systému výuky, známkování a skládání zkoušek, ale také kvůli náplni učiva, které je od počátku velice komplexní. Aktivní výuce v angličtině jsem se přizpůsobila po 2 měsících. Univerzita se mi jako mezinárodní studentce snažila v začátcích pomoci, např. organizací mimoškolních aktivit ve formě doučování, workshopů, seminářů o efektivním psaní, time and stress-managementu, jazykových kurzů apod. Těžký pro mě byl skok mezi 1. rokem a zbylými dvěma, kde je obrovský rozdíl v komplexnosti učiva a požadavcích, systém výuky i klasifikace se neustále mění - např. časté debaty, simulace, skupinové projekty a prezentace. Díky tomu jsem se naučila přizpůsobivosti, efektivní komunikaci a týmové spolupráci. Probíhající 3. ročník je nejtěžší ze všech z hlediska kvantity a komplexnosti studia a požadavků profesorů. 

Připravena jsem byla dobře, co se týče angličtiny musela jsem se lépe seznámit s psaním reportů a esejí, které jsou nejčastější formou zkoušek a úloh. Brexit mě coby studentku posledního ročníku neovlivní, a stejně tak by se nic nemělo měnit ani pro mezinárodní studenty, kteří se studiem začínají nebo se k tomu chystají.

Studium v cizí zemi určitě doporučuji, i kdyby jen na několik měsíců v rámci studijních pobytů. Myslím, že je to velice obohacující a skvělá životní zkušenost, příležitost, jak poznat nové lidi, získat přátele z různých koutů světa, naučit se žít samostatně, poznat nové kultury a v neposlední řadě zlepšit jazyky a komunikační schopnosti. Studium v Anglii mě hodně obohatilo, přispělo k mému osobnímu růstu, ukázalo mi, jakou cestou se chci vydat, co musím překonat, poznala jsem nejen britský životní styl, ale i jiné kultury, způsob vzdělávání a společenský život. I přes překážky a problémy, kterých nebylo a není málo, bych udělala stejné rozhodnutí znovu a studia v zahraničí rozhodně nelituji, protože mě přimělo se na mnoho věcí dívat jinak. Proto bych všem, kteří uvažují o studiu/pobytu v zahraničí vzkázala ať do toho určitě jdou, je to skvělá zkušenost, která stojí za zkoušku a které nebudou litovat.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com