Instagram

Pro školní roky 2018 – 2020 získalo Gymnázium Žďár nad Sázavou grant pro projekt Active Reality, Real Activity z programu Erasmus+, který financuje Evropská unie. V něm budeme spolupracovat se střední školou z jihofrancouzského Lodéve.

S touto školou už jsme v minulosti pracovali, jsou to naši kamarádi a na společné akce se velmi těšíme. Dvakrát se s 24 studenty podíváme do Provence, dvakrát budeme hostit francouzské studenty u nás ve Žďáře.

Hlavním námětem je kulturní dědictví a interaktivita v původním smyslu slova. Pro muzea a další kulturní instituce našich měst chceme vytvořit interaktivní materiály, které oživí například prohlídku města, galerie, místního muzea a podobně. Chceme využít přístupy tradiční i moderní technologie, aby se mladí návštěvníci a turisté nejen vzdělali, ale také trochu vyřádili, hodně nadchli, a hlavně aby se nenudili. Vzorem nám jsou například muzea v Británii, jejichž kouzlo nespočívá pouze v dostatku financí do vzdělávání, ale také v přístupu, který k expozicím a prohlídkám obecně mají.  

Inspiroval nás také citát brazilského spisovatele Paola Coelha: 

Vyhýbejte se muzeím. Tahle rada se může zdát absurdní, ale zamyslete se nad ní: když jste někde v cizím městě, nebylo by daleko zajímavější seznámit se s jeho přítomností? Lidé se cítí jaksi zavázáni chodit po muzeích, protože jim byl od dětství tento způsob styku s kulturou očkován. Určitě je důležité muzea navštěvovat, ale člověk by pak měl vědět, co tam chce vidět. Jinak může odcházet s pocitem, že viděl pár věcí pro jeho život docela významných, ale nemůže si vybavit, které to byly.“ 

My bychom rádi dokázali, že i v muzeích se můžete seznámit jak s minulostí, tak i s přítomností, a navíc mohou ovlivnit vaši budoucnost.  

Active Reality, Real Activity ve finále aneb Doma je taky hezky

První rok projektu ARRA byl nabitý programem, cestováním a akcemi – to bylo ovšem před Covidem. Druhý rok ARRy se trošku lišil – zůstali jsme doma, naši francouzští kamarádi taky nevytáhli paty z Lodève. Ještě v březnu 2020 jsme doufali, že se třeba situace do měsíce uklidní – jak je vidět, mnoho zkušeností s pandemií jsme neměli. Ani prodloužení projektu o rok nám nepomohlo, dál se nikam nesmělo. Na jaře 2021 už bylo jasné, že tenhle projekt má zkrátka smůlu, tak jsme se rozhodli, že si užijeme alespoň doma.

Původní záměr byl, že natočíme několik videí, které ukážou zajímavé momenty žďárské historie, bude to s mezinárodním obsazením, velká šou, dabing…Nakonec jsme museli být skromnější, zahraniční hvězdy nedorazily, místo dabingu titulky, čas nás tlačil ze všech stran, ale i tak jsme se vyřádili. Děkujeme všem, kteří se „Aře“ věnovali i v době, kdy z projektu nekoukalo nic jiného než práce – Báře Kadlecové, Adéle Koutné, Matěji Boučkovi, Matěji Doležalovi, Tereze Frantlové, Anežce Zobačové, Vendule Rousové a Lucii Němečkové. Jedinou odměnou jim byl výlet do brněnské Jurkovičovy vily, což ale taky nebylo k zahození.

Věříme, že naše dílko pobaví a bude jednou inspirací třeba pro turistické centrum našeho města.

Projekt ARRA byl samozřejmě financován programem Erasmus+, ze kterého budeme čerpat i v letošním školním roce, protože takové projekty máme hned tři – máte se na co těšit! Sledujte zprávy a držte palce, ať to tentokrát všechno vyjde!

První rok projektu ARRA ve Žďáře

Trocha statistiky

První rok projektu ARRA v Lodève 

Druhý rok projektu ARRA ve Žďáře nad Sázavou

Druhý rok projektu ARRA v Lodève 

Stránky projektu ARRA – Websites of the ARRA Project

 

 

Icons made by Freepik from www.flaticon.com