Instagram

Pro školní roky 2018 – 2020 získalo Gymnázium Žďár nad Sázavou grant pro projekt Active Reality, Real Activity z programu Erasmus+, který financuje Evropská unie. V něm budeme spolupracovat se střední školou z jihofrancouzského Lodéve.

S touto školou už jsme v minulosti pracovali, jsou to naši kamarádi a na společné akce se velmi těšíme. Dvakrát se s 24 studenty podíváme do Provence, dvakrát budeme hostit francouzské studenty u nás ve Žďáře.

Hlavním námětem je kulturní dědictví a interaktivita v původním smyslu slova. Pro muzea a další kulturní instituce našich měst chceme vytvořit interaktivní materiály, které oživí například prohlídku města, galerie, místního muzea a podobně. Chceme využít přístupy tradiční i moderní technologie, aby se mladí návštěvníci a turisté nejen vzdělali, ale také trochu vyřádili, hodně nadchli, a hlavně aby se nenudili. Vzorem nám jsou například muzea v Británii, jejichž kouzlo nespočívá pouze v dostatku financí do vzdělávání, ale také v přístupu, který k expozicím a prohlídkám obecně mají.  

Inspiroval nás také citát brazilského spisovatele Paola Coelha: 

Vyhýbejte se muzeím. Tahle rada se může zdát absurdní, ale zamyslete se nad ní: když jste někde v cizím městě, nebylo by daleko zajímavější seznámit se s jeho přítomností? Lidé se cítí jaksi zavázáni chodit po muzeích, protože jim byl od dětství tento způsob styku s kulturou očkován. Určitě je důležité muzea navštěvovat, ale člověk by pak měl vědět, co tam chce vidět. Jinak může odcházet s pocitem, že viděl pár věcí pro jeho život docela významných, ale nemůže si vybavit, které to byly.“ 

My bychom rádi dokázali, že i v muzeích se můžete seznámit jak s minulostí, tak i s přítomností, a navíc mohou ovlivnit vaši budoucnost.  

Icons made by Freepik from www.flaticon.com
Icons made by Freepik from www.flaticon.com