Instagram

Rozhovor se Šárkou Hromádkovou o architektonické stáži na ČVUT v Praze

2. 5. 2024 Mgr. Lukáš Bořil štítky: Výchovné poradenství

Naši studenti v posledních letech jezdí sbírat zkušenosti nejen do zahraničí v rámci skupinových i individuálních mobilit, ale také na vysoké školy a odborná vědecká pracoviště v rámci středoškolských stáží. Může jít o stáže celoroční, měsíční nebo několikadenní. Většinou se studentům podaří najít stáž přes projekt Akademie věd Otevřená věda. Někteří si ale najdou stáž přímo přes konkrétní vysokou školu. To byla cesta Šárky Hromádkové, studentky septimy, která v březnu absolvovala stáž v oboru architektury. Přinášíme krátký rozhovor se Šárkou o tom, jak stáž probíhala. Třeba rozhovor inspiruje další studenty.

Šárko, nejprve se zeptám, jakou stáž jsi absolvovala a kde probíhala? 

Zúčastnila jsem se třídenní stáže na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Přímo jsem navštívila výuku zvoleného studijního programu, kterým byl v mém případě program Architektura a stavitelství. 

Jak Tě napadlo se na stáž přihlásit a kde jsi se o akci dozvěděla? 

Úplně poprvé jsem na zmínku o podobných stážích narazila v našem školním informačním kanálu Inspiromat na Teamsech. Podrobnosti a konkrétní termín byl pak vypsán na webových stránkách univerzity, kde jsem se také mohla rovnou přihlásit. Protože ještě nemám jasno, kterou vysokou školu bych chtěla po gymnáziu studovat, připadalo mi to jako výborná příležitost zjistit, jestli by byl tento obor pro mě. 

Co bylo náplní stáže? 

Ve stejném termínu nás bylo šest stážistů z celé republiky. Na vlastní kůži jsme si zažili několik školních dní po boku přiděleného studenta (průvodce) a přičichli tak k jejich každodennímu rozvrhu a fungování na univerzitě. Poznali jsme nejen přednášky a cvičení, ale i to, jak studenti řeší dopravu do školy, obědy nebo shánění potřebných pomůcek a materiálů. V rámci zvolenému programu jsem také navštívila ateliéry budoucích architektů, které jsou už velmi blízko praxi a člověk si může představit reálnou náplň práce po vystudování školy. 

Splnila stáž Tvá očekávání? Co Ti tato zkušenost dala? 

Bylo velmi zajímavé nahlédnout do běžného dne vysokoškoláků. Mohla jsem tak vnímat i to, co se na dni otevřených dveří nedozvíte.  Potkala jsem také spoustu studentů a měla možnost si popovídat o jejich zkušenostech, doporučeních i spokojenosti se školou. Takže ano, jsem ráda, že jsem se stáže zúčastnila, protože teď vím, jak to tam funguje. Zkušenosti ze stáže mi při výběru vysoké školy určitě pomůžou. Byl to i osobně zajímavý zážitek – univerzita, Praha, noví lidé. 

Máš v plánu pokračovat v podobném oboru i na vysokou školu? 

Líbilo se mi propojení teoretických znalostí s praktickými úkoly. Mám ráda matematiku i kreativní činnosti. I když mým cílem pravděpodobně nebude přesně tento studijní program, určitě se budu hlásit na příbuzné obory. 

Moc díky za rozhovor, ať se Ti daří v dalším studiu. 

Lukáš Bořil 

Icons made by Freepik from www.flaticon.com