Instagram

Moderátor ČT Václav Moravec hostem na GymZR

20. 6. 2022 Mgr. Lukáš Bořil Eliška Svatoňová Lucie Potocká David Musiol Adam Pavlík štítky: Život na gymnáziu

V polovině května přijel na Gymnázium Žďár nad Sázavou Václav Moravec, aby diskutoval se studenty nejen o médiích, ale také o aktuálních otázkách školství, politiky a dění ve světě. Dvou besed se zúčastnilo celkem 180 studentů. Václav Moravec byl tentokrát v roli hosta, moderátory se staly dvě studentské dvojice. Přinášíme jejich pohled na setkání se zkušeným novinářem.

Eliška Svatoňová (sexta) a David Musiol (2. A):

Začátkem měsíce května obdrželi studenti druhého a třetího ročníku informaci o tom, že na naši školu zavítá významný český novinář PhDr. Václav Moravec, se kterým se osobně setkají. Někteří studenti už mají tento zážitek za sebou, když se zjara jako diváci zúčastnili pořadu Fokus VM, kde si mohli prohlédnout zákulisí pořadu a položit své dotazy. To mohli i tentokrát, nikoli ale hostům Václava Moravce, nýbrž samotnému panu Moravcovi. Ostřílený moderátor se tak dostal do pozice hosta v námi moderované diskusi. Ta byla rozdělena do tří předem určených oblastí: práce moderátora, média a veřejnoprávní média, současná politická situace a dotazy mířené z publika.

Snažili jsme se na rozhovor pečlivě nachystat, protože jak se říká, štěstí přeje připraveným. Nejdříve jsme zhlédli několik přednášek, které Václav Moravec pořádal na jiných školách, a rozhovorů, jež s ním v minulosti proběhly. Nakonec jsme vytvořili otázky, které byly, doufáme, pro publikum i našeho hosta zajímavé a přínosné. Příprava byla náročná a samotné moderování pro nás bylo velkou výzvou. Díky vstřícnému a přátelskému přístupu pana Moravce proběhlo vše hladce. Celou akci jsme si velmi užili a soudě podle ohlasů z publika se setkání podařilo.
 

Lucie Potocká (septima) a Adam Pavlík (3. B):

Setkání s Václavem Moravcem byla velmi zajímavá a přínosná zkušenost. Něco takového jsme si totiž předtím nikdy neměli šanci vyzkoušet. Po několika dnech přípravy konečně nadešel den, na který jsme se těšili, ale kterého jsme se také trochu obávali. Ve čtvrtek ráno jsme se sešli a značně nervózní čekali na příjezd našeho hosta. Po rychlém představení přišel čas na samotné rozhovory. Sami jsme byli překvapeni, jak rychle se atmosféra uvolnila a my se vžili do role moderátorů. Václav Moravec byl jakožto zkušený moderátor vstřícný a otevřeně odpovídal na naše dotazy. Nejdříve jsme se pana Moravce ptali na jeho povolání moderátora a jak vypadá jeho běžný den v práci. Postupně jsme téma směřovali k obecnějším otázkám, jako jsou například veřejnoprávní média, sociální sítě a aktuální dění ve světě a politice. Po dotazech od nás přišel čas na otázky z publika. Na závěr s námi pan Moravec dokonce rozebral i svůj koníček – včelařství. Po skončení jsme nemohli uvěřit, že už je to za námi. Devadesát minut uběhlo jako voda a my jsme si nakonec museli přiznat, že jsme si to i přes počáteční nervozitu skvěle užili.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com