Instagram

Naši mladí geografové se učili od zkušenějších

20. 12. 2017 Lucie Rosecká fotografie: Mgr. Roman Veselský štítky: Zeměpis

V půli listopadu vyrazili studenti zeměpisného semináře společně s pány profesory Veselským a Černíkem do Brna. Na Přírodovědecké fakultě se konala akce "GIS Day".

Přestože hlavní program začínal až okolo poledne, vyrazili jsme do Brna již ráno, protože pro nás byl připraven zajímavý dopolední program. Hned po příjezdu jsme obdrželi pracovní list týkající se historické části Brna a rozeběhli jsme se do ulic. Věnovali jsme se kupříkladu hledání míst podle historických fotografií. Úkol by ztížen tím, že jsme směli používat moderní technologie pouze pro "selfíčko" na daných lokalitách. Museli jsme tedy kombinovat naše znalosti města s radami místních. Dále jsme měli daná místa zakreslit do připravené mapy a v neposlední řadě provést mapování části historického jádra, která byla v mapě záměrně vynechána. Po takto náročném výkonu jsme se museli řádně občerstvit. 

Sraz jsme si dali u brněnského orloje na náměstí Svobody a vyrazili bleskovým tempem na fakultu. Velká část studentů se tak rychlého tempa profesorů nedokázala udržet a dorazili oklikou s menším zpožděním. I to asi bylo plánované testování schopností mladých geografů.

Na katedrách geografie a geologie jsme absolvovali tři zajímavé přednášky. Na první jsme byli seznámeni dvěma mladými doktorandy o vzniku a vývoji kartografie a následně nám byly představeny různé projekty, na kterých katedra geografie pracuje. Geografové nám také ukázali různé technologie mapování terénu. Po zajímavé přednášce jsme se přesunuli do počítačové učebny, kde nám další geografové (dokonce bývalí studenti našeho ústavu) představili program Google Earth. Velkou část studentů tato propracovaná aplikace velice zaujala. Na poslední zastávce v rámci "GIS Day Tour" jsme si vyzkoušeli zeměpisné přijímací zkoušky. Jakožto zkušení geografové učící se od těch nejlepších, jsme s otázkami neměli větší problémy a všechny odpovědi jsme řádně obhájili.

Následovalo už pouze ohlédnutí za dnem plným geografie a cesta zpět na hlavní nádraží. Odtud jsme mířili domů tak, jak jsme přijeli. Pouze v opačném směru.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com