Instagram

Expedice Vysoké Tatry 2019: ohlédnutí za kurzem vysokohorské turistiky

26. 9. 2019 Mgr. Lukáš Bořil štítky: Sportovní kurz

V červnu 2019 se uskutečnil sportovní kurz zaměřený na vysokohorskou turistiku. Ve třetím ročníku se našlo 15 zájemců – odvážlivců, kteří se rozhodli, že si vyzkouší na vlastní kůži, jaké to je strávit několik dní v horách. A aby to byl opravdu kurz vysokohorské turistiky, vyrazili jsme do vysokých hor, konkrétně do Vysokých Tater na Slovensko.

Označení expedice bylo pro naši výpravu namístě. Nečekal nás totiž komfort v podobě autobusu (od školy až na místo ubytování). Na Slovensko jsme vyrazili v neděli večer nočním vlakem, každý měl na zádech batoh s výbavou na celý týden. Poslední den výpravy se ukázalo, že byli i tací, kteří v něm celý týden schovávali sklenici s marmeládou. Cesta přes Pardubice do Popradu utekla rychle – někteří se i v lůžkovém voze dobře vyspali. Ráno jsme se probouzeli po páté hodině s krásným výhledem na celé Vysoké Tatry. V šest hodin ráno jsme již vyráželi na první túru – 11kilometrovou cestu k Chatě pri Zelenom plese (1 545 m n. m.), ve které jsme měli po celou dobu kurzu zajištěné ubytování a polopenzi.

V pondělí odpoledne si zájemci mohli vyzkoušet základy lezení na skalce poblíž plesa, jinak jsme odpočívali, hráli hry a šetřili síly na další dny. Další tři dny byly ve znamení túr – v úterý na Skalnaté pleso, ve středu na okraj Belianských Tater a ve čtvrtek na Hrebienok a k vodopádům Bieleho potoka. Díky krásnému počasí jsme si mohli téměř bez přestání užívat výhledů na vrcholy Vysokých Tater (nejčastěji jsme pozorovali Lomnický štít, u Zeleného plesa Kežmarský štít s nejdelší stěnou v Tatrách či Velkou Svišťovku, viděli jsme i část Západních Tater - Roháčů nebo dominantní Slavkovský štít).

Ve čtvrtek večer nás čekala cesta do České republiky. V deset hodin večer jsme nasedli do vlaku Regiojet a ráno o půl deváté jsme vystoupili ve Žďáře. Trochu rozespalí, unavení, ale spokojení a plní zážitků a dojmů z krásných hor.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com