Instagram

Ohlédnutí za revolučním týdnem

21. 11. 2019 Mgr. Lukáš Bořil Mgr. Lenka Nováková štítky: Základy společenských věd Dějepis Rok revoluce

Hotovo. Tak to skutečně na první pohled vypadá, protože v týdnu od 11. do 17. listopadu jsme každý den věnovali oslavám sametové revoluce.

V pondělí jsme si společně se školním sborem zazpívali písně Karla Kryla a Marty Kubišové a celé vystoupení zakončili cinkáním klíčů.

V úterý se nám podařil opravdu husarský kousek, protože se naši studenti už podruhé mohli stát diváky v pořadu „Fokus Václava Moravce“. Tentokrát se „bojovalo o pravdu“ a mezi hosty zavítala i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, Pavel Rychetský nebo Marek Orko Vácha.

Středu jsme zaplnili besedou s osobnostmi z našeho regionu a školy. Pozvání přijal Bohumil Homolka, signatář Charty 77, a Eva Straková, dlouholetá členka našeho učitelského sboru. Povídání o událostech, které se v roce 1989 odehrávaly přímo v našem městě a na gymnáziu, bylo v mnoha ohledech překvapující nejen pro samotné studenty.

Čtvrtek byl „běhací“ den. Revolučního běhu, jak jsme tuto událost nazvali, se zúčastnilo na třicet běžců. Nejmladšímu byly dva roky a nejstaršímu 78 let. Sice jsme nakonec neběželi původně avizovaných 30 kilometrů :), ale trasa, kterou jsme vymysleli úmyslně ve tvaru čísel 8 a 9, byla určitě stejně důmyslná.

Poslední den v týdnu, pátek, jsme uzavřeli návštěvou vzdělávacího pořadu „Svojí cestou“, kde se rovněž představovaly regionální osobnosti a jejich životní cesta do a od roku 1989.

A k tomu nesmíme zapomenout na speciální „sametovou“ výzdobu vestibulu školy a další akce, které se k výročí vázaly – návštěvy výstavy o samizdatu v regionálním muzeu, tvorbu novin v Muzeu nové generace, návštěvu Michaela Žantovského, nebo třeba jen zapojení se do projektu „Rok revoluce“, který pořádala Knihovna Václava Havla.

Ale máme skutečně hotovo? Rozhodně ne. Události, které dnes nazýváme jako sametové, a i všechno to, co jim předcházelo, musíme dál a neúnavně připomínat. Jak řekl jeden ze studentů, který se sám zúčastnil i oslav sametové revoluce v Praze, musíme tu naši demokracii pořád oprašovat, aby byla neustále v kondici. Je to nikdy nekončící cesta.

Kompletní fotogalerie

Program revolučního týdne

PONDĚLÍ 11. 11. o velké přestávce

Zpívání na schodech o velké přestávce – písně Marty Kubišové, Karla Kryla a dalších zazní ve vestibulu školy

(školní sbor pod vedením Lenky Dočekalové) Klíče s sebou!

ÚTERÝ 12. 11. od 20.00

Fokus Václava Moravce – setkání se zajímavými osobnostmi v Betlémské kapli v Praze

Téma: Boj za pravdu Hosté: Z. Čaputová, M. Vácha, P. Rychetský, B. Říhová; přímý přenos na ČT24 od 20.00

(přihlášení studenti – zajišťuje Lukáš Bořil)

STŘEDA 13. 11. v 10.00 a ve 12.00 ve školní aule

Jak proběhla sametová revoluce ve Žďáru a na našem gymnáziu

Rozhovor Víta Homolky a Evy Strakové o revolučních událostech

(studenti 1., 2. a 3. ročníku – zajišťuje Lenka Nováková)

ČTVRTEK 14. 11. v 15.30 před školou

Revoluční běh – oslava demokracie a svobody pohybem

Start v 15.30 od školy, poběžíme 4 km ulicemi Žďáru – trasa bude v podobě číslic 89. Červeno-modro-bílé oblečení vítané. Běh je pro běžce všech výkonností, bereme i koloběžky a kola.

(zájemci z řad studentů, učitelů i veřejnosti – zajišťuje L. Bořil a L. Nováková)

PÁTEK 15. 11. v 10.00 v Kině Vysočina

Svojí cestou

Setkání se zajímavými osobnostmi ve žďárském kině. O půl sedmé večer stejný pořad pro veřejnost

(studenti tercie a kvarty)

Icons made by Freepik from www.flaticon.com