Instagram

Lze učit dějepis jinak?

25. 10. 2021 Mgr. Lenka Nováková štítky: Dějepis

Ano, lze. Stačí se zapojit do projektu Dějepis+. Cílem projektu je změna výuky dějepisu především na druhém stupni základních škol, je ale možné ho realizovat i na SŠ. A proto bylo možné, aby se zapojilo i naše gymnázium. Studenti třetího ročníku si během následujícího roku vyzkouší v hodinách principy badatelské výuky a otestují online aplikaci HistoryLab.cz, která svůj zájem věnuje převážně dějinám 20. století.

Projekt je zaměřen na učitele coby klíčové aktéry výuky. Učitelé ze Žďárska, Novoměstska a Havlíčkobrodska vytvořili jednu ze čtyřiceti učících se komunit a na pravidelných setkáních budou sdílet své zkušenosti se zaváděním inovací ve výuce. Spolu s regionálním koordinátorem pak budou společně připravovat a vyhodnocovat jednotlivé výukové lekce.

Celý projekt je iniciován ze strany MŠMT, organizačně a odborně ho zaštiťuje Národní pedagogický institut ČR a Ústav pro studium totalitních režimů. Pokud se tento způsob postupné proměny výuky osvědčí, MŠMT bude v podobných inovacích pokračovat i v budoucnu v rámci jiných předmětů.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com