Instagram

Dotkli jsme se vesmíru

11. 10. 2021 Dominik Zábranský štítky: Projekty a mezinárodní akce Polytechnický kroužek

Školní polytechnický kroužek se zúčastnil projektu „Dotkni se vesmíru.” Cílem bylo sestavit sondu, vypustit ji do výšky přes 30 km nad povrchem Země, zaměřovat signál a po dopadu sondu najít. Jak se nám to podařilo, si můžete přečíst zde.

Dne 16. 9. 2021 se náš šestičlenný tým doprovázený dvěma učiteli vydal po dlouhých měsících příprav do pražské Libuše, konkrétně do Českého hydrometeorologického ústavu.

Na místě jsme dostali hydrometeorologický balón, na který jsme připevnili námi upravenou sondu. Cílem bylo tuto sondu vypustit a dostat ji až na okraj samotného vesmíru. Po vypuštění začal balón prudce stoupat až do výšky přes 36 km. V této výšce je nízký tlak, proto balón praskne, a tak sondu nemá co vynášet a začne padat. Když tento okamžik nastal, vydali jsme se sondu hledat.

Pomocí amatérských přijímacích stanic a programu, který počítá předem přibližné místo dopadu, jsme na základě souřadnic zamířili do Pardubic. Díky skvělé spolupráci se nám podařilo sondu zaměřit a najít. Odměnou nám byly informace ze sondy a krásné fotky, které stojí za zhlédnutí.

Za celý tým bych rád poděkoval panu řediteli, který nám umožnil po finanční stránce celý projekt zrealizovat, Radě rodičů a v neposlední řadě panu učiteli Černíkovi a panu učiteli Havlovi za pomoc při práci na celém projektu.

Dominik Zábranský, kvinta

Související odkazy:

Icons made by Freepik from www.flaticon.com