Instagram

Zprávy z Rakous – projekt Green Buildings: From the Past to the Future

21. 7. 2023 Mgr. Michaela Kondýsková fotografie: Mgr. Michaela Kondýsková Jakub Vítek Zuzana Havránková štítky: Projekty a mezinárodní akce Cestujeme po Evropě

S projektem Green Buildings: From the Past to the Future jsme se podívali do rakouského Pinkafeldu. Setkání bylo hodně pracovní, protože jednak je pan učitel Wolfgang opravdový eko-nadšenec, jednak je Rakousko v třídění odpadu, recyklaci apod. na světové špičce, takže nám měli co předvést.

Věděli jste třeba, že Rakousko už nemá jedinou skládku? Že na sběrném dvoře mají zvláštní bednu na boty, na stará CD, na dózy od sprejů, na kapsle z kávovaru, na ramínka…. Že ve Vídni existuje firma, která před bouráním domu probere veškeré vybavení a zpeněží věci, které mohou sloužit a jinak by skončily v odpadu? Že si ve spalovně člověk připadá jako v počítačové hře? Že mají v každé firmě perfektně uklizeno? 

Nechceme rejpat, ale bylo by fajn, kdyby se chtěl někdo u nás inspirovat. Třeba někdo ve Žďáře.

Jazyková poznámka – Češi pohovoří anglicky i německy, Rakušani rovněž, ale Francouzi mají svou hrdost a někteří celý týden klidně prožijí jako němý film. No když je to baví...  

Pokud jste nás sledovali na FB či Instagramu, máte už všechny informace a můžete si prohlížet fotky. Pokud jste odpůrci sítí, přečtěte si naše bezprostřední postřehy zde.   

Zprávy z Rakous, den první se Zelenými domky 

A už jsme tu zase, tentokrát se zážitky z prvního dne projektu Erasmus+ Green Buildings v Pinkafeldu. 

Den byl poznamenán: velkým množstvím kávy, snesitelným množstvím Hundertwassera, nesnesitelným řidičem autobusu, šťastným setkáním s přáteli. 

Poučení na závěr: až budete cpát mnoho zavazadel do skříňky v úschovně, dívejte se laskavě, čí kufry konfiskujete, jo!? 

Inženýrské práce aneb HTL Pinkafeld od 7.25! 

Při dopolední prohlídce školy jsme objevili několik rozdílů - ve vybavení, v nabídce školního bufetu a v přístupu k recyklaci. 

Následovaly tradiční prezentace a my jsme byli tradičně dobří. 

Co se týče procházky po Pinkafeldu, poklad jsme našli a snědli. 

Odpoledne jsme měli z kartonu postavit most, který překlene jeden metr, unese pět cihel a využije co nejméně materiálu. Výsledky zátěžových testů viz foto. 

Sváteční den na sběrném dvoře aneb taky byla u vás taková zima? 

Jan Amos Komenský požadoval názornost, a tak jsme jeho narozeniny oslavili názornou ukázkou třídění a recyklace odpadů. Stručně řečeno, Rakousko je v tomto ohledu daleko před námi, ale českou stopu tu najdete všude. 

Městečko Hartberg vděčí za svou výstavnost výkupnému za Richarda Lví srdce. Jedni obdivovali architekturu, druzí rozkvetlé stromy a ti z tropů jásali nad čerstvě napadaným sněhem. 

Ve firmě Ökobeton recyklují stavební suť, mají tam překvapivě uklizeno a slušivé přilby,  ale ten ledový vichr si mohl Amos klidně odpustit. Ještě že se na toaletách topilo. 

Hláška dne: Even if you are French, you are international! 

Škola hrou se sladkou tečkou za dnem čtvrtým 

Kahoot o recyklaci, rekonstrukci a stavebních materiálech byl pro naši výpravu celkem výnosný byznys - nápis na tričku odkazuje ke dvěma rakouským prioritám, germanisté nebo Google vám ho rádi přeloží. 

Co se týče návštěvy čokoládovny, nebudeme provokovat. 

Studium rakouské kávové kultury může být o tom, co se ke kávě jí a nejí, ale taky o verších Tarase Ševčenka a tetování. 

Co na GymZR nezažiješ čili den pátý 

Pořádný volejbal u nás možná zažijete, ale v pořádné tělocvičně to nejspíš ještě nějakou dobu nebude. 

Vlastnoručně vyřezané, vybroušené a dekorované prkénko taky skoro nikdo nemá. A bez úrazu! 

A koho z vás už vyzval učitel na páku? 

Jak jsme byli v epicentru dění čili finále 

Včera jsme byli ve Vídni na zkušenou. Dopoledne super eko bio spalovna, přednáška o novém životě starých věcí, procházka centrem. 

Ve vídeňské Staatsoper hrají Toscu a my, my jsme u toho! Vystáli jsme frontu a vybojovali lístky na balkon na stání! Budete-li mít také tento nápad, až budete ve Vídni, pár drobných rad - dvě hodiny před začátkem představení (minimálně), stojíte jen za sebe a neřešte, co na sebe. Šest kilometrů rychlé chůze jen kvůli lepší reprezentaci za to opravdu nestálo. Nohy nás bolí už po prvním dějství, leč nelitujeme. 

A ještě dodatečná informace - ve čtvrtek večer bylo kousek od nás epicentrum zemětřesení o síle 4,4 a s některými se opravdu hýbala postel! 

Jak se Češi ve Vídni opět neztratili a frčí domů 

Jugendherberg v Myrthengasse doporučujeme, klid, příznivá cena, dobrá snídaně. 

Stephansdom, Karlskirche, Hofburg a American Bar, spory o to, kam lze postavit moderní barák (zatím nedořešeno). 

Albertina pro každého - Alex Katz, Albrecht Dürer, Pablo Picasso, Claude Monet, Peter Brueghel a mnoho mnoho dalších. 

A přichází velké finále - Hubert pořádá svoji oslnivou kávovou show. 

Fotogalerie

Icons made by Freepik from www.flaticon.com