Instagram

S fyzikálním seminářem (téměř) ke hvězdám

27. 6. 2019 Jakub Juračka Michaela Křížová štítky: Fyzika Z výuky

Letošní fyzikální seminář 3. ročníků nám přinesl mnoho nových poznatků z celé řady oborů – mimo jiné jsme se věnovali aerodynamice, a dokonce jsme se proletěli ve větroni.

Sami jsme si vybírali probíraná témata dle našich zájmů a představovali je ostatním spolužákům. V průběhu školního roku jsme se zabývali jadernými elektrárnami, haváriemi v Černobylu a Fukushimě, optikou, balistikou, astronomií a astrofyzikou, Einsteinovou speciální teorií relativity, standardním modelem, aerodynamikou atd.

Právě aerodynamika byla naším programem několik týdnů. Míša Křížová ze septimy je totiž pilotem a již několik let se věnuje bezmotorovému létání. Podělila se tedy s námi o své zkušenosti a do detailu toto téma rozebrala.

Abychom neodešli pouze s pasivní znalostí profilů a tvarů křídel, vztlakových teorií, částí letadla, mechaniky letu, obecně jak a proč vlastně letadlo létá, vše jsme si vyzkoušeli v praxi.

V úterý 18. 6. jsme se společně vydali na letiště v Přibyslavi. Míša nám nejprve ukázala letadla umístěná v tamějším hangáru a po krátké instruktáži přišel zlatý hřeb několikaměsíčního snažení a pilného učení. Proletěli jsme se ve větroni. A nejenom to, dokonce jsme i řídili. Pro řadu z nás je stresující řízení auta, natož letadla kilometr nad zemí. Všichni jsme ale naštěstí bezpečně přistáli – kromě mírné nevolnosti po všemožných manévrech – živí a zdraví.

Děkujeme mockrát Míši a dalším pilotům z přibyslavského letiště za velmi příjemné odpoledne, a hlavně panu Novákovi za celoroční trpělivost s námi na fyzikálním semináři.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com