Letos se studenti ze 3.B zapojili do mezinárodního projektu eTwinning společně s partnerskou školou Johannes-Gymnasium nacházející se v německém městě Lahnstein. Cílem spolupráce bylo získání nových dovedností v informatice (celý projekt se týkal 3D modelování a programování v Pythonu) a samozřejmě také procvičení komunikace v angličtině a kooperace.
Na samotném začátku projektu se studenti rozdělili do skupin a navázali kontakt s vrstevníky z Německa. Zatímco studenti z Johannes-Gymnasium připravovali tutoriály k programování v Pythonu, naši studenti se zaměřili na tvorbu tutoriálů pro 3D modelování a 3D tisk. Studenti vždy připravovali tutoriály na téma, které sami již ovládli v dřívějších hodinách informatiky.
Po několika týdnech intenzivní práce si vzájemně vyměnili tutoriály. Naši studenti se vrhli do učení se programování v Pythonu a němečtí kolegové využili naše tutoriály pro 3D modelování a 3D tisk. Tato fáze projektu byla velmi zajímavá a přínosná, protože se studenti vzájemně učili a získávali tak nové dovednosti. Ne všichni se však zapojili do práce naplno: „Projekt se nám zdál jako velmi dobrá zkušenost, co se týče mezinárodní spolupráce. Naše skupinka se do práce vrhla celkem s nadšením, ale naši němečtí spolupracovníci bohužel nejspíš stejné nadšení nesdíleli. Viděli jsme se a mluvili jen s jedním z nich, a to pouze jednou, což nám mírně srazilo pracovní morálku,“ říká Jana Tomancová se spolužačkami.
V jiných skupinách probíhala mezinárodní spolupráce naopak ukázkově, jak potvrzuje David Brabec se svými spolužáky: „Naše skupinka byla velmi komunikativní a kreativní a naše zadání je bavilo. Výsledkem naší spolupráce byl jejich vlastní model Bleska McQueena, který jsme jim na jejich žádost následně vytiskli a zaslali.“
Podobně pozitivní zkušenost měla i Karolína Polívková se spolužáky: „Od samého začátku byla naše komunikace skvělá a s Němci jsme se spřátelili. Byla to zajímavá zkušenost. Zlepšili jsme se v anglické komunikaci a naučili se něco nového z programování v Pythonu. Nejpřínosnější nám přišlo samotné vytvoření tutoriálu pro výuku 3D tisku.“
Čas na práci byl omezený, a tak bylo potřeba pracovat efektivně. „Naučily jsme se lépe spolupracovat ve skupince, efektivně si rozvrhnout práci a čas,“ dodává Eliška Formánková.
Jsme rádi, že jsme se úspěšně zapojili do mezinárodního projektu eTwinning, a věříme, že tato zkušenost naše studenty obohatila a zařadila se k dalším inspirativním projektům a možnostem, které naše gymnázium studentům nabízí.