Instagram

Projekt Cestování po hispánském světě s Renatou Collard, Ph.D.

19. 11. 2021 Mgr. Lenka Formanová štítky: Španělština

Jedno čtvrteční říjnové dopoledne jsme měli možnost přivítat na našem gymnáziu zajímavého hosta. Pozvali jsme do hodin španělštiny Čechoameričanku Renatu Collard, která občas do Čech zavítá z Colorada a nabízí zajímavé přednášky.

Naše povídání se studenty bylo velmi obohacující. Španělštináři prozradili, kam by se chtěli v budoucnu vydat, které destinace by toužili určitě navštívit a proč. Probrali jsme význam španělštiny ve světě a debatovali o tom, v čem je španělština pro nás přínosná, co nám při výuce tohoto jazyka činí problémy a co nás naopak baví. Renata vyprávěla o životě doma v Coloradu a o životní cestě za svými sny.

Renata se v druhé části projektu věnovala tématu, které je jí v současné době velmi blízké, a to posvátné hory starých Inků. Na vrcholech několika desítek hor nad 5000 metrů v Andách byly nalezeny důkazy o návštěvách Inků a těla mrazem uchovaných dětí, které se do úctyhodné nadmořské výšky dostaly před více než 500 lety během obětních rituálů. S ohledem na tehdejší možnosti a vybavení si zaslouží obdiv nejen schopnost plánování dlouhých poutí k horám, ale také orientační schopnosti Inků a výběr výstupové trasy. Relativně nedávno, pouze před 20 lety, se podařilo najít těla mumifikovaných dětí ve výšce 6700 m n. m. na vrcholu odlehlé sopky Llullaillaco. Při promítání jsme se dozvěděli o archeologických nálezech, procesí k horám a obřadech, při nichž výprava zanechávala na vrcholech obětní dary včetně vybraných dětí z významných rodin. Podívali jsme se nejen na Licancabur a Lllullaillaco v poušti Atacama, ale navštívili jsme také další zajímavé sopky na území celého bývalého impéria.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com