Instagram

Pozitivní zprávy z předkoronavirové mise

12. 4. 2020 Mgr. Roman Veselský štítky: Projekty a mezinárodní akce Cestujeme po Evropě 21st Century Skills Exploring Cultural Heritage

Před příchodem koronavirové epidemie do Evropy se vydal náš školní projektový tým na poslední zahraniční mobilitu v rámci projektu 21CSECH do bulharské Dobriče.

Poslední dny před samotnou akcí jsme zřídili horkou linku s mezinárodními partnery. Odložení akce bylo stále na stole jako možná alternativa ve stále se vyvíjející situaci. Nakonec jsme přecejenom, i když v oslabené skupině, vycestovali a všichni jsme za týden v Bulharsku rádi.

Ačkoli jsme byli upozorňováni na to, že první týden v březnu na severu Bulharska může být velmi mrazivý, setkali jsme se s naprosto jiným počasím. Při venkovních aktivitách jsme občas museli zanechat i zimní bundy stranou.

Mimi (bulharská koordinátorka) a její tým pro nás připravili velmi pestrý týden, což dokazuje počet workshopů a navštívených míst. Ve workshopech se naši studenti mj. zdokonalili ve čtení a psaní cyrilice, naučili se vyrábět „marteničky“, také se přiučili bulharským tancům a dozvěděli se nové info o španělské loterii „El Gordo“. Během naší návštěvy v Bulharsku proběhl státní svátek (Osvobození Bulharska od osmanské nadvlády), měli jsme tak možnost se účastnil těchto oslav u významných památek ve městě. Během návštěvy tohoto koutu Evropy jsme navštívili Varnu, Balčik a dvě významná místa zapsaná na listu světového dědictví UNESCO (Thrácký hrob ve Sveshtari a Kamenného jezdce z Madary).

Celá akce vyvrcholila finálním večerem, během nějž se konala pěvecká soutěž „Popstar of the Year“, ve které naši studenti předvedli úžasný výkon, kvitovaný všemi přítomnými.

Došli jsme ke zjištění, že Bulhaři jsou vesměs milí lidé. Jídlo v Bulharsku je velmi chutné a cenové hladiny nízké. Proč tedy Bulharsko nenavštívit znovu, až pomine složitá situace spojená s koronavirovou pandemií?

Děkuji celému týmu za bezvadnou a bezproblémovou reprezentaci školy, města a celé naší země. Těším se, až spolu zase někam vyrazíme. Třeba v rámci dalšího projektu, když už se tento blíží ke svému konci...

Icons made by Freepik from www.flaticon.com