Instagram

BIO-FOTO PÁLAVA 2018

3. 5. 2018 Ondřej Coufal Filip Hraško štítky: Biologie

V pondělí 16. 4. se členové biologicko-chemického semináře vydali i přes nepřízeň počasí fotografovat na Pálavu.

Pod taktovkou pana učitele Doubka a paní učitelky Rosecké se nám podařilo ulovit krásné snímky květin, a to naprosto bez přepalů.

Po opuštění autobusu a krátké instruktáži nás čekal první úsek cesty – výstup na zříceninu Děvičky. Ani příkrý kopec nás neodradil od nadšeného fotografování dymnivek, sasanek a hrachorů. Některým jedincům se podařil ulovit i snímek, ne až tak ohrožené, majky fialové. Nahoře na nás čekal nádherný výhled na vodní nádrž Nové Mlýny a její okolí.

Dalším úsekem měl být pochod po jižní stráni s hlavními cíli naší cesty. Zde nás čekaly stráně plné kosatců nízkých. Nakonec jsme, i přes varování pana učitele Doubka, že období květu těchto rostlin teprve začíná, mohli být spokojení. Květů k fotografování zde bylo opravdu hodně. Jen obloha se začínala stále více zatahovat a vítr také zesílil.

Okolo 12 hodiny jsme se zastavili v místě zvaném Soutěska a občerstvili se. Cesta zpět k autobusu vedla pod vrcholy okolo skal. Zde na naše foťáky čekaly prvosenky, skoro odkvetlé kyčelnice a podbílky šupinaté. Poté následoval přesun autobusem. 

PR Milovická stráň nás všechny, ne úplně příjemně, překvapila. Strmý a nepřístupný kopec jsme ale nakonec všichni zdolali a mohli tak spatřit hlaváčky jarní. Ta vyčerpanější většina z nás si také mohla užít krátký odpočinek pod paprsky vůbec poprvé vykukujícího sluníčka.

Jako poslední bylo zastavení v geoparku, který se nachází v blízkém okolí jeskyně Turold. Zde proběhlo povinné společné focení a pak už nás čekala cesta domů. Komplikaci s ucpanou dálnicí pan řidič vyřešil skvěle a ve 4 hodiny už jsme vysedali na parkoviště před naším gymplem.

Poděkovat bychom chtěli i Radě rodičů Gymnázia ve Žďáře nad Sázavou za významnou finanční podporu této akce.

Exkurze byla milým zpestřením biologicko-chemického semináře. Krásy Pálavy jsme pečlivě zdokumentovali a návštěvu této oblasti můžeme všem jen vřele doporučit.