Instagram

Znovuzrození Pramene – restaurace sochy Rostislava Magniho

6. 12. 2017 RNDr. Eva Nováková štítky: Projekty a mezinárodní akce

Naše škola se spolu s Klubem výtvarných umělců Horácka pokouší zachránit sochu Rostislava Magniho Pramen. Chceme tak připomenout Magniho vklad do kulturního vývoje města a obohatit veřejný prostor o dílo zachráněné společným úsilím.

Socha vznikla v roce 1992 na sochařském sympoziu Dřevěná plastika. Toto sympozium založil Rostislav Magni spolu se Zdeňkem Macháčkem. Během deseti ročníků sympozia vznikly desítky soch, které byly umístěny na veřejných místech ve Žďáře nad Sázavou.

Socha Pramen nedostatečným ošetřením a spornými zásahy ztratila barevnost a na několika místech je poškozena hnilobou. V letošním roce restaurátor MgA. Patrik Vlček odstranil nevhodný nátěr a poškozené části sochy. Vypracoval také restaurátorský záměr, podle kterého bude restaurace v příštím roce pokračovat. Naším cílem je začátkem příštího školního roku opravenou sochu umístit do prostoru před budovou Gymnázia.

Velké poděkování patří všem, kteří restauraci finančně podpořili – studentům a učitelům Gymnázia, Městskému úřadu ve Žďáře nad Sázavou, ing. Ivo Kuncovi, ing. Mojmíru Blažejovskému a firmě Spektrum ze Skutče.

Info o Rostislavu Magnim: http://www.literarky.cz/blogy/jan-docekal/24722-nech-je-pipomenut-rostislav-magni-socha-a-graficky-designer

Projekt je podporován městem Žďár nad Sázavou.

Icons made by Freepik from www.flaticon.com