Bio-foto Pálava 2017 | Aktivity

Gymnázium Žďár nad Sázavou

Kurzy GO!

Bio-foto Pálava 2017

Datum: 27.4.2017 | Michaela Röhrichová, Vojtěch Kabrda

Pálava 2017V úterý 11. 4. jsme se v rámci biologického semináře vydali na Pálavu. Naši výpravu tvořili žáci z 3. A, 3. B a septimy a vedoucím byl Mgr. Doubek. Na cestu jsme se vydali po sedmé hodině ranní. Cesta trvala zhruba dvě hodiny a okolo deváté jsme byli na místě.

Vydali jsme se směrem ke zřícenině Děvičky. Hned na začátku této cesty jsme objevili spoustu květin, které si vysloužily naši pozornost. Mezi naše první úlovky na fotoaparátech patřily sasanky pryskyřníkovité, dymnivky, jaterníky, hrachory a další jarní květy. Někdo se vášnivě oddával fotografování, zatímco ostatní postupovali k dalším rozkvetlým místům.

Pálava 2017Na zříceninu jsme úspěšné dorazili všichni. Ihned začalo prozkoumávání a jako správní turisté jsme i odtud pořídili spoustu fotek. Výhled ze zříceniny byl na celou vodní nádrž Nové Mlýny a okolní vesnice s vinicemi.

Ze zříceniny jsme pokračovali po jižní stráni, kde jsme pořizovali další fotografie. Vyskytovaly se zde pryšce, violky, hlaváčky a zejména kosatec nízký, kvůli kterému jsme na Pálavu přijeli. Na rozdíl od zříceniny zde už tak nefoukalo a cesta byla konečně aspoň trochu z kopce.

Pálava 2017Poté byla na řadě svačina, na kterou všichni už netrpělivě čekali. Posílili jsme se a pokračovali v cestě. Cestou jsme šli kolem skal, které stejně jako Děvičky tvoří vrcholy Pavlovských vrchů. Ani cestou zpět jsme nepřestali fotit. Během cesty dubohabřinou jsme fotografovali prvosenky, kyčelnice a nezelenou parazitickou rostlinu podbílek šupinatý. Po nějaké době jsme se napojili na cestu, po které jsme přišli k autobusu.

Další zastávka byla PR Milovická stráň, na které bylo velmi mnoho hlaváčků. Poté, co jsme se všichni konečně vyškrábali do prudkého kopce, jsme ulehli na louku a začali hlaváčky fotit. Zde jsme pobyli jen krátkou dobu. Měli jsme trochu potíže s cestou dolů, protože cesta byla opravdu prudká a museli jsme povolat záchranný tým našich spolužáku pro Renatu, která se na cestu dolů úplně necítila. Vše ale proběhlo v pohodě a mohli jsme pokračovat dále.

Pálava 2017Poslední zastávkou byl Mikulov. Zde jsme navštívili geopark, který se nachází vedle jeskyně Turold. Pro některé z nás byl už výlet příliš dlouhý, a tak jsme málem odjeli bez spolužačky, která ulehla na lavičku. Zhruba po druhé hodině jsme se vydali zpět do Žďáru.

Fotoaparáty se zaplněnými paměťovými kartami, hlavy plné biologických dojmů, za námi prosluněná jižní Morava … tak vypadala naše cesta zpět na promrzlou Vysočinu :-)


» Všechny fotografie z exkurze